Arkiv

27 juni 2016| Okategoriserade

Midsommar

Midsommar. Så himla härligt. Ljust i princip dygnet runt och dessutom bjöd Orsa på strålande väder. Hoppas ni haft det lika fint!

17 juni 2016| Okategoriserade

Stendörren

I sommar ska jag och Daniel åka på en roadtrip i Norge. Vi ska hika, bo i tält och se magiska platser. Så för att testa vårt nyinköpta tält och peppa inför detta så gav vi oss iväg av mot den sörmländska kusten. Stendörren var målet. Vi gick från ö till ö genom att korsa de vingliga hängbroarna som länkar dom samman. Solen sken.

 

Stendörren har i princip camping förbud. Eller regler som ”du får tälta norr om fastlandet men inte på denna eller denna eller denna ö” så vi bestämde oss för att hitta något mer campingvänligt. Vi hittade detta, den perfekt spotten längs havet. Vi grillade och njöt av solnedgången.

 

Efter en kall natt (2grader!! med sommarsovsäckar, jag ska nog ta med min vintersäck på vår norgeresa, som vi kan ha över oss i värsta fall, tur att det är mitt i juli det bär av) så vaknade vi upp till detta.

 

Och så åt vi frukost här.

 

Måste medge att det var lite blåsigt. Det kändes tråkigt att vi var tvungna att sitta i långärmat på grund av kalla vindar. Så vi tog vår lilla bil och åkte vidare mot ett skogsparti, tog med oss filten, picknickkorgen och vandrade in i skogen. Där satt vi i ett par timmar. Lyssnade på en pod, hånglade och lekte med min nya polaroid kamera som jag fick av D i födelsedagspresent. På vägen hem körde vi förbi Trosa, kikade på en nationaldagsfirande parad och tog en promenad länge ån. Fint dygn i Sörmland.

14 juni 2016| Okategoriserade

By Malina

Jag nämnde ju som hastigast att jag fotade en lookbook för lite mer än en vecka sedan. Några av bilderna ligger faktiskt redan online, By Malina pre fall.

I skrivandes stund ska jag också ta upp datorn för att plocka ut ytterligare ca 180 bilder som Saga<3 ska hjälpa mig att retuschera, och då är mer än hälften redan gjort. Puh!

Foto: mig/Studio Emma Svensson
Styling: Jennifer Hedlund
Hår och make: Åsa Östergren
Modell: Andrea Fridberg

10 juni 2016| Okategoriserade

Jakobs torg 3

Veckan har mest inneburit retusch och planering inför kommande fotograferingar (så mycket roliga jobb coming up!). Förra veckan var dock fullspäckad. Förutom en sommarkonferens (!! när vi kom till studion var den preppad med solstolar, projektion på en strand, sommarmusik och ett somriga frukter) så assade jag Emma under en kampanjplåtning, fotade en lookbook och fotade ett skivomslag samt pressbilder på en artist som släpper sin första singel. Dessutom dokumenterade jag boulebar tanto under ett par timmar(stockholmstips!) och så hängde jag här, på River Island presentationslunch som presskontakterna styrt upp.

 

De hade som vanligt styrt upp allting jättefint. När jag fotat klart så blev jag dessutom bjuden på lunch. Det bjöds bland annat på falafel med grönkål i. Det var så otroligt gott!

8 juni 2016| Okategoriserade

Tid.

Okej. Nu har jag funderat länge på detta. Jag måste verkligen ta tag i att blogga. I alla fall tre gånger i veckan. Det är liksom en sån himla bra kanal och jag måste ju bidra till gänget här på myliving. Vi börjar nu hörni.

Idag har jag haft en ledig dag. Jag jobbade nämligen 6 dagar i förra veckan så min helg blev lite förskjuten, plus gårdagens röda dag. Röda dagar är en sån lyx! Extra glad blev jag då jag vaknade till strålande sol. Spenderade dagen i solen i Kanaan. Badade två gånger, lyssnade på tre podcast och åt en himmelsk hummus-och avocadosmörgås på trädgårdscaféet. Runt fem hämtade jag upp Daniel för att ta med honom till gelato scarfo. Den bästa glassen i livet.